Geleceğin Popüler Mesleği Sap Programı

Geleceğin Popüler Mesleği Sap Programı

SAP PROGRAMI NE DEMEKTİR?

Systems Analysis and Program Development demek olan SAP 1970 yıllarında IBM ‘den ayrılan 5 kişi tarafından oluşturulan bir şirkettir. Yani temel anlamda SAP bir yazılım şirketidir. Sap programı ilk olarak şirketlerin finans bölümlerinde yer alan bilgisayarlarda çalıştırılmaya çalışılmıştır. Zamanla geliştirilerek muhasebe içeren de bir çözüm bulunmuştur. İlk zamanlarda genellikle yazılım üzerine müşteri odaklı çözümler üretilmiştir. 1973 yılında tamamlanan ilk şirket yazılımı tamamlanarak 40 tane şirketin bu programı kullanması sağlandı. Zamanla daha da geliştirilen Sap programı, herhangi bir şirketin bir bölümünün veya sürecinin bilgisayar ortamına dökülmesi durumudur. Firmaların yaptıkları üretim, satış, ithalat ve ihracat bilgileri bu programın eğitimini almış kişilerce bilgisayara yansıtılarak saklanması işlemidir.

Sap sistemi bütün ihtiyaçları karşılamak amacıyla kendi içinde bölümlere ayrılarak bu bölümlere modüler ismini vermiştir. Örneğin firmanın satış ve dağıtımından sorumlu olan modülüne SALE denilmektedir. Her bir modül için ayrı yazılım uzmanları geliştirilmektedir. Her modül birbirine bağlı olsa da her modülde alanında uzmanlaşmış farklı kişiler çalıştırılmaktadır. Bu konuda kurslar da kurulmuştur.

SAP EĞİTİM PROGRAMLARI

Geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacak olan Sap uzmanlığı, günümüzde pek bilinen bir alan değildir. Teknolojinin sürekli olarak geliştiği çağda değişimin ivmesi de sürekli olarak artmaktadır. Dünya çapında kabul gören ve kurumsal kaynak planlayıcısı olan Sap Programı, Türkiye’de büyük ve orta ölçekli şirketlerde ve her sektörde etkin olarak kullanılan bir programdır. Yaklaşık 1500 civarında kurum SAP programını kullanmaktadır.

Bu konuda verilen eğitimlerde finans işlemleri, maliyet muhasebesi, malzemeleri giriş çıkış kontrolü, satış, dağıtım, insan kaynakları planlamaları, firmanın üretim süreçlerinin planlanması ve buna benzer şirket gerekliliği olan eğitimler verilmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimler sonucunda SAP kullanıcı ve Danışmanlık eğitimleri sonucunda kursiyerlere sertifikaları verilmektedir.

SAP çalışma alanları çok geniştir. Gelişen teknoloji ile büyük firma ve şirketlerin hepsi SAP programını kullanmaya başladığı için bu programı başarı ile kullanacak elemanlara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle SAP programını kullanan her yerde çalışma imkanı vardır. Uzmanlık için 4 yıllık ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra gerekli eğitimin alınması gerekir.

 

Paylaş